2 Ekim 2015 Cuma

Ruhen Ölüm & Bedenen ÖlümÖlüm iki çeşittir bu dünyada . Bir ruhen ölüm vardır bir de bedenen. Hangisinin daha can yakıcı olduğu tartışılmaz ikisi de insan üstünde derin bir tevazu bırakır . 

Ruhen ölümde , ölmez aslında o kişi bedenen vardır ama yoktur da aslında görünmez olur kimileri için . O kimileri silip atar ruhen ölüleri sanki hiç olmamış gibi acıları kalır yüreğinde yokluğun acısıdur bu . Bazen bir dost kazığı bazen sevgili terkedişidir bazen de öylesine gelişen tanışıklığın aniden yok olmasıdır . İşte her gün gördüğünüz birileri işten çıkmanızla bir anda hayatınızda bir daha hiç görmeyeceğiniz bir kişiye dönebilir ya da mezun olduğunuz okullardaki herkesle görüşüyor musunuz bir anda hepsi sizin için ruhen ölmüştür bedenen bir yerlerde yaşıyor olmaları sizin için de yaşıyor anlamına gelmemektedir ya da eski dostunuzu sevgilinizi düşünün bi dakikaya kadr en yakınızken bir anda siZe en uzak kişi olmuştur .Hepsinin acısı farklı farklıdır ama hiçbiri bir beden ölümü kadar üzmez insanı. Ruhen ölümde o kişinin yaşadığını ama yalnızca siZin için öldüğünü  bilirsiniz başkaları için yaşıyor olması bile acınızı hafifletmeye yeter . Dahası her zaman , her yerde her şeyi bir kenara koyup ruhen ölüyü diriltebilirsiniz ama bedenen ölüm için bu imkansızdır. O kişi ölmüştür ve bir daha asla hiçkimsenin yanında olmayacak onlarla birlikte gülüp eğlenemeyecek birlikte ağlayamayacak sabah kahvaltısı yapamayıp birlikte film izleme keyfine varamayacaktır . O gitmiştir hem bedenen hem de ruhen geri dönüşü mümkün değildir.Herkes için her şey için yoktur . Amaçları hedefleri istekleri bir kenarda dururken o gitmiştir kimisini gerçekleştirip kimisini gerçekleştiremeden tüm dünya onun yokluğunu bilyordur o gitmiş ve bir bebek dünyaya gelmiştir.

Bedenen ölümün tahayyül edemeyeceğimiz boyutları vardır beden çürür yanar vs peki ya ruh nereye gider? 
Eğer ruhun nakli gerçekleşseydi bu bedenen ölümlerin acısını azaltır mıydı farklı beden aynı ruh.. Sanmıyorum azaltsın "an " tek ve biriciktir aynısını beklemek aptallıktan öte değildir. 

Gerek ruhen gerekse bedenen ölüm doğanın vazgeçilmez en büyük acısı belki de varoluş sebebidir .

10 yorum:

 1. neden böle şeler diyon yaaaa. iyi misiin.

  kore dizileri hep çok kısa. bir sezonluk. izleee :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ölüm gibi doğanın bir gerçeği üzerine yazı yazabilmek için kötü mü olmak gerekiyor :)
   Bir sezonluk mu çok iyiymiş abartmadan baymadan bitsin işte :)

   Sil
 2. Ruh diye bişey var mı ?
  Varsa eğer, seninkini bilmem ama benimki Kim Novak'la çörek yiyor olacak.
  :P

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kim novak çörek yer mi acaba bi adana falan ısmarlasaydın :P
   Ruh konusu bilhare konuşmak lazım

   Sil
 3. Hayatın kaçınılmaz bir gerçeği olduğundan dolayı ölümü trajik bir durum olarak görenlerden değilim. Önleyebileceğimiz veya kaçınabileceğimiz bir şey olsa ve başımıza gelse, evet üzücü ve trajik denebilirdi fakat bundan çıkış yok. Beraber yaşamamız gerekn bir olgu sanki. Hem ben ruhun öldüğüne inanmıyorum. Şöyle ki, bedenen yok olup, başka maddelere dönüşüyoruz falan ama ruh her zaman orada duruyor. Peki hangi ruh o ? Kendi görüşüm ruh da ikiye ayrılıyor. İlki genel kabuldeki ruh. Bedenin özü ve ölümsüz o cevher. Bedensel ölümden sonra o ruha veda ediyoruz ve o ruh ilk yeri neredeyse oraya geri dönüyor. İkinci ruh ise kıyamete dek burada, herkesin anılarında. Ölen kişiyle bir daha kahvaltı edemeyeceğiz doğru ama onun anıları ve yaşamdaki dokunuşları bu dünyada varlığını sürdürecek, bir "ruh" gibi. Yemekte kendi varlığını hissettirecek ruh. "Bu yemeği ne çok severdi" dedirtecek. Falan filan :)

  Cidden nereden çıktı bu karamsar yazı ? o_O

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hımm doğru dedin ruhu da o açıdan ikiye ayırabiliriz ama demek istediğim anılarda kalacağını bilsek bile onun yokluğu gerçeğini değiştirmiyor şunu severdi bunu yapardı sözleri de birer anıya dönüşüyor bir süre sonra kimse bahsetmiyor anıların anısı yokluğun kanıtı oluyor bi nevi ..
   Karamsar mı ? Sen de demişsin trajik bir durum değil doğa gerçeği bu gerçekle yaşadığımız dünyada bahsetmek için karamsar olmaya gerek yok diye düşünüyorum :)

   Sil
 4. Bedenen ölenler ruhen sonradan mı ölürler yoksa ruhlarına sahip çıkar mı sevdikleri :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çıkmaz bir soru işte herkese göre değişir cevabı :)

   Sil
 5. "an " tek ve biriciktir aynısını beklemek aptallıktan öte değildir.
  Tam bir SFU izleyicisi yorumu. Harika :)

  "Bazen bir dost kazığı bazen sevgili terkedişidir bazen de öylesine gelişen tanışıklığın aniden yok olmasıdır . "
  Ruhen ölümü öyle güzel anlatmışsın ki; hayatımdaki ruhen ölmüş herkes bir bir gözümün önünden geçti. İnsan olmak böyle bişey. Ölüm (fiziken) Allah'ın emri. Bunu acı da olsa kabulleniyoruz. Fakat, Dün selamlaştığın biri bile (ki dostlardan sevgililerden hiç bahsetmeyeceğim!) bugün yüzüne bakmadan dönüp gidiyorsa, bu bizi üzüyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim afede :) İnsanoğlu bazı şeyleri hayatta o kadar çok kanıksamış ki farkedemiyor bile biz farkedenler bir avuç insanlarız .. ne kötü aslında her tanışmanın bir hoşçakala gebe olması

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...