11 Mart 2016 Cuma

İnsanlar O Kadar Kötüydü Ki , Kimse Kalkmadı Mezarından.

Size başka şeylerden bahsedecektim aslında o fotoğrafı görmeseydim...
Çoğu insanın aklına fotoğraf deyince güzel şeyler gelir , tadlış bebekler komik hayvanlar , görkemli çiçek böcek ağaçlar ,manzaralar , yakışıklı erkekler güzel kadınlar veya kendi fotoğrafınız ..
Ama benim günlerdir fotoğraf denilince aklıma sadece ; parçalanmış bağırsaklar kopmuş uzuvlar ve dağılmış bir surat geliyor .. Kısacası savaşın fotoğrafı geliyor !

Tanıdık vasıtasıyla doğudaki operasyonların medyaya yansımayan kısımlarının fotoğraflarını gördüm . Gördüğüm fotoğraftaki insan kimdi bilmiyorum şehidimiz miydi terörist miydi inanın fotoğrafı gördükten sonra sormak aklıma bile gelmedi ölen neticede insandı .

 Bir insanı öldüren diğer insan tarafından çekilmiş bak işte ben bunu öldürdüm diyerek gurur duyulan bir fotoğraf . 
Gözyaşlarım için bence yeterli bir sebepti . Bana bir kazayla ,eceliyle veya herhangi bir  haklı "sebepten" dolayı ölmüş 100'lerce fotoğraf gösterebilirsiniz asla bu kadar etkilenmem neticede ölüm kabullenmemiz gereken bir gerçek ama savaş öyle değil . 
Hele ki bu savaşta ne için öldüğünü bile bileyen onlarca genç ölüyorsa hatta bir hiç uğruna ölüyorsa asla kabul edilebilir değil .. 

Ama elimizden de gelen bir şey yok siyaset denilen  oyun alanın biz milli iradeyi oluşturan halk olarak bir satranç tahtasındaki ŞAH 'tan başka bir şey ifade etmiyoruz. Değerliyiz sonucu belirleyiciyiz ama etrafımızda birer adım atabilmek dışında başka bir şey yapmıyoruz dahası çevremizde iyi kötü ne yapılırsa yapılsın bizim adımıza bizim için yapılıyor . 


Asıl belirleyici olan ,iktidar ise  her daim siyaset oyununda vezirleri olmuştur  Vezirler , şahın borusunun ötmesi gereken bir oyun alanında şahı koruma adına bütün yetkileri alır .Yapamayacağı hamle yok , bu yolda yapılmış ve yapılacak her şey şah için diyerek iyi kötü ne varsa her şeyi yapar istediği olmazsa savaşmaktan geri durmaz .Yeter ki istediği anlaşma yapılsın istediği hamleler atılsım.


Bu oyunda her şeyi kendi doğrularıyla yapan , belli çizgiler arasına çıkamayan sağ ve sol fil'lerde muhalefetin ta kendisini oluşturmaktadır. Asla bir vezir olamayacakken , vezir olma tutkusuyla sağdan sağa soldan sola yalpalaması bu yüzdendir .


 Kale  kim mi diye merak ediyorsunuz bundan bir 10 yıl önce bu yazıyı yazsam ordumuz için kale diyebilirdim ama şuan at olduğu gerçeğini görmemek için kör olmak gerekiyor. Güvenilir kaleleri korumak için sadık atlara ihtiyaç vardır her an hazır ve nazır olan ama her yere de gidemeyecek sınırlar koyabileceğimiz sadık atlar .. 


Piyonlar  .. Bir satranç tahtasında kaç adet olduğunu bile bilmediğimiz kaybettiğimizde nasılsa birden çok var diyebildiğimiz yegane piyonlarımız , yegane askeri , bilim ,sanat kültür alanında verdiğimiz şehitlerimiz. Kaçını hatırlarız kaçının isimlerini biliriz .Tek amacı ülkesindeki gençleri aydınlatmak olan tek amacı ülkesini korumak olan o insanları bir piyon gibi harcarken hiç düşünmeyen vezirlerin ta kendisidir hem de şah için yaparlar bunu . 


İyi ama Kale kim ? Kaleler güvenilirdir . Güven kelimesinin anlamının yitirildiği bir toplumda güvenilir kaleler inşa etmekse  kolay değildir çünkü  Güven zor bulunur ama çabuk kaybedilir ama olmazsa olmazıdır insanın . Aynı satranç tahtasındaki kaleler gibi  . Evet siyaset denilen kirli oyun satranca benzer ama Böylesine  siyasi bir  oyunda en usta satranç oyuncusu bile başarılı olamaz .

Bütün düzenbazlıkları kullansanız yine de Siyasetin  kirli oyunları yenilirsiniz ..
Düzen(?) kendi kazanır ,statüko kazanır. Milan Kundera'ya o kadar çok hak veriyorum ki o kutlu gün sonunda asla bir daha bu insanların yüzüne bakmayacağım  . 

" Dünya(*İNSANLAR) o kadar çirkindi ki , kimse kalkmadı mezarından " 

*Dünya değil İnsanlar kötüdür .Bu dünya muhteşem güzelliktedir ama insanlarsız.. 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...