30 Aralık 2016 Cuma

NOCTURNAL ANİMALS ⟸ 🌗

İtiraf etmeliyim ki benim gibi gece kuşu için ilk olarak adı dikkatimi çekti nedense hiç bu ifadeye rastlamamıştım "nocturnal animals"   uyku ile arası olmayan insanlar için bulunmaz bir isim ama tabi keşke sadece bununla kalsaydı film  kesinlikle gece gece yıktı geçti . 

İkinci olarak da fragmandaki şu replikle karşılaştım resmen bu aralar hissettiğim şeyi tek bir cümle ile amy adams yansıtıvermişti. 

  (Hayatımın hiçbir döneminde böyle hissetmemiştim eğer bundan sonrası bu şekilde devam edecekse beni uyandırmayın .) 

Evet filmin başrolünde güzeller güzeli Amy Adams ile yakışlığından öte oyunculuğuyla göz dolduran Donie Darkomuz yani Jake Gyllenhaal var . İki mükemmel oyuncu üstüne bir de yönetmen olarak
single man 'den bildiğimiz ama aynı zamanda modacılıkta yapan Tom ford oluncaa filminde etkileyici olmamasına imkan yok diye düşünüyor olabilirsiniz ama bitmedi müziklerini de Abel Korzeniowski üstlenmiş .Bu Polonyalılar gerçekten işi biliyor . Çok sevdiğim Zbigniew Preisner 'da polonyalıydı biliyorsunuz o da Krzysztof Kieslowski'nin filmlerinin bestecisi var bir şey bu Kuzey de ama henüz gidemediğim için çözemedim. Filmde senarist olarak her ne kadar Tom Ford u görsekte asıl oalrak  Austin Wright'ın "Tony and Susan " kitabından uyarlanmış .Bu da bir ek bilgi olsun. Neyse konuyu daha fazla isimlere boğmadan filme geçmek istiyorum

-----Spoiler-----------------

Spoiler vermeden anlatamazdım o yüzden izlemek isteyen devam etmesin ama dur bi bakayım konusunu beğenirde izlerim diyen varsa buyursun ama süprizi bozuyorum söyleyeyim.

Film bir ayrılık filmi . Birçoğumuzun hissettiği ama anlatamadığını o kadar naif bir şekilde anlatmış ki .. Kısaca özetlersek Susan ile Edward boşanmış bir çift Susan onu aldattığı için ayrılmışlar fakat susan  bir türlü onu unutamamış yıllar geçmiş üstünden  Edward  da onu unutamamış olsa gerek bir kitap yazıyor ve yayınlanmadan önce susan a gönderiyor hikayemiz burada başlıyor. Susan kitabı okudukça eski günleri aklına geliyor bir nevi flashback yaratılıyor , Edward'ın gönderdiği kitaptaki hikaye sıradan bir cinayet vakası gibi somutlaştırılıyor fakat işin aslı öyle değil . Çok sevdiği karısı Susan 'dan  onu aldattığı için ayrılan Edward bir nevi ruhsal can çekişmesinin somutlaştırılmış hali . 

Bir ayrılık sonrası kaybedilen eş ve muhtemel bir çocuğunu kaybeden Edward ile gangsterler tarafından karısı ve çocuğu kaçırılıp öldürülen Tony 'nin  çektiği acı arasında aslında fark yoktur. Daha önce de demiştim her ayrılık bir insanın diğer insan için ölmesi demektir. Eğer gerçekten ayrıldıysanız bir daha geri dönemezsiniz filmin sonunda bunu yönetmen çok açık olarak vermiş. Çokta iyi yapmış . 

Acı çekmekse söz konusu fiziki ya da ruhsal farkeden bir şey yoktur. Acı sadece beden için yaratılmamıştır acı ruhun derinliklerine de nüfuz edebilen soyut bir kavramdır . Aşk acısı ya da ölüm acısı .. yalnızca insan için vardır. 

------Spoiler---------------------

Film aynı zamanda Venedik Film Festivali'nde Jüri Özel Ödülü'ne layık olmuş ee bırakın o kadar da olsun değil mi ben olsam oscar'ı verirdim. :P Şaka şaka o kadar kolay vermiyoruz oscar'ı ya da veriyoruz Oscar'ı kim takar ki .. Ben ancak bütçesiyle ilgilenirim bu saaatten sonra şöyle ki ; Oscar ve Diğerleri yazıma bakabilirsiniz. Eheheh reklamlar bitti şimdi fragmanı da verip yok olabilirim  
Not * ☝ Yılın son yazısı bir önceki yazımdı aslında ama hayatta o kadar çok şeye şartlıyoruz ki kendimizi boşverin burda kurallar olmasın. Varsın bu berbat yılın son yazısı bu olsun . 
Not  * ✌ Bu özel karakter şeysini de şuan keşfettim ilginç olmuş aa 😲 biz msn gençleriyiz yapma böyle şeyler blogger bak olmuyor ama bütün yazının ciddiyetini alıp götürdüm şuan evet  ne demiştim filmi izleyin filmi . 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...