23 Ocak 2017 Pazartesi

Uyku Bir Hastalıktır.


Uyku konusu  üzerine yeteri kadar düşülmeyen bir konudur.   uyku baldan tatlıdır sözünden mütevellit her daim insanın vazgeçilmezi olmuştur peki ya  aslında ihtiyacımız yoksa ? Gerçek anlamda bir hastalıktan öte değilse , sonuçta uyku konusu bilimsel anlamda ispatlanmış bir gerçek yoktur halen daha araştırmalar devam etmektedir .araştırmalarda yapılan hesaplamalar gösteriyor ki 70 yaşına kadar  yaşayan bir insan ortalama 26 saat uykuya harcıyor düşünsenşz insanın o vaktini uyanıkken harcadığı işlerde kullandığını 70 yıllık yaşam olur size 96 yıllık hayat ..uzun vadede 70 ile 96 arasında fark yok gibi gelse de gençlik döneminde emin olun fark edecektir.

İşin biraz daha ayrıntısına girecek olursak  şu anki bilgiler ışığında vücudumuzun uykuya ihtiyacı olduğunu biliyoruz ama nasıl bir ihtiyaç olduğu konusunda bilimadamları halen tartışma içerisinde  kimisi
* vücudumuz uykuyu hasarlı hücrelerin onarımı gibi bazı düzenleme ve idare işlerini yapma fırsatı olarak da değerlendiriyor
*Bazı araştırmacılar uykunun tazeleme ve yeniden düzenleme yoluyla belleğimize yardımcı olduğunu ifade ediyor.
*kimisi İnsan  beyni olan bütün canlıların beyin işlevlerini yerine getirebilmesi için uyku sürecine ihtiyaç duyar diyor
*Bazı araştırmacılar da daha az uyuyanların kalp hastalıkları gibi bazı hastalıklara daha açık hale gelme riskinin yanı sıra yaşam sürelerinin de kısaldığı düşünüyor

Ama asla kesinleşen bir bilgi elimizde mevcut değildir bir çoğu sadece hayvanlar üzerinden yapılmış bir kaç deneyle sınırlı kalmıştır halbuki yine  bilim adamlarına göre vücudumuzdaki hücrelerin kendi kendilerini tamir etme yeteneği her daim vardır. Araştırmacıların tespitlerine göre bu tamir  esnasında faaliyetten uzak olmasına, ya dinlenme veya uyku durumunda bulunmasına da gerek yoktur. Vücutsal olarak dinlenmek için uyku halinin gerekli olmadığına bazı araştırma sonuçlarında görülmüştür.

Öyleyse uyku neden ihtiyaçtır ?
"Denizanası, en ilkel sinir sistemine sahip olan hayvanlardan biridir. Aynı laboratuvarda Trichoplax isimli bir denizel hayvan da incelenmektedir. Trichoplax'ın sinir sistemi bulunmaz. Aynı laboratuvar, ilginç bir şekilde, meyve sinekleri ve faredeki uykuyu ifade eden genleri, bu ilkel denizel canlıda da bulmuştur. Onlar için asıl soru şudur: Uyku, gelişmiş bir beyne ihtiyaç duymakta mıdır? Yoksa uyku için, bir sinir sistemine dahi gerek yok mudur?"

Daha doğru bir ifade ile uykuya gerek var mıdır ? Bakınız uyku sırasında vücuttaki değişimlere ;

*Beyne ve vücuda enerji sağlanır.( Bunu dinlenerek de yapabiliyoruz)

*Gündüz performansına arttırmaya yönelik düzenlemeler yapılır. (gündüz hiç efor sarfetmeyen birisinin uykuya ihtiyacı yoktur sonucu çıkar ki oluyor , acaba sadece bir alışkanlık mı ? )

*Beynin farklı bölgeleri aktive edilir ve rüyalar görülür.(Rüyaların günlük yaşama etkisi henüz kanıtlanmış bir faydası görülmemiştir bir çeşit uykunun hastalık olduğunu gösteren bir semptom olabilir )

*Vücut gevşer ve hareket edemez, kaslar tamamen kapatılır.(Masaj yaptırdığınızı hayal edin ben bir farkını göremedim , her açıdan. )

*Ayrıca ghrelin ve leptin hormonları sayesinde mutluluk, tokluk gibi durumlar sağlanır. ( düzenli beslenme ve çikolata diyorum)

* ve karanlıkta salgılanabilen melatonin hormonu salgılanır.
melatonin hormunun salgılanabilmesi büyük ölçüde önemlidir biyolojik saatimizi ( hormonal dengemizi) normal seviyede tutmaya yardımcı olur ve eksikliğinde veya yokluğunda kullanabileceğimiz aynı adı taşıyan ilaçlar mevcuttur.

işte şimdi tam bu noktada madem uyku anındaki bu değişimleri bir şekilde telafi edebiliyoruz ne diye yaşamımızdan 26 yılı boşa harcıyoruz. Evrimsel olarak baktığımızda bizden çok daha az uykuda vaktini geçiren ya da belli dönemlerde hiç uyumayan eksikliğini hissetmeyen hayvanların gerçeği olduğunu düşündüğümüzde belki de gerçekten uyku tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır .

ve tüm bu sebeplerden dolayı gelecek yüzyıllarda ilaçla veya herhangi başka bir yolla uykuya duyulan ihtiyacın en düşük seviyelere çekilerek ortalama aktif yaşam süresinin uzatılacağına inanıyorumyararlanılan kaynak 1
yararlanılan kaynak 2

4 yorum:

 1. 26 yıl az bir süre değil. Dediğiniz gibi uyku sürelerini kısaltmak için zaman içerisinde bir şeyler icat edilebilir. Ama uyumayınca ne yapacağımız önemli bence. Daha mı çok çalışacağız, kötü bir insansak daha uzun süre mi kötü olacağız. İşe yarayacaksa uyumayalım :) Selamlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. belki de o yüzden uyuyoruzdur oto kontrol sistemi uyanık 16 saat doğayı kirletmemize yetiyor daha +8 saat insanoğlunu çekmek kötü sonuçlar doğurabilirdi :)

   Sil
 2. yaşım ilerledikçe hastalığım ilerliyor bir tek bunu biliyorum. bir de gelişmiş sinir sistemi ve beyne ihtiyaç yok uyku için. bunu da kendimden biliyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. o ne özgüven o :D

   yaş ilerdikçe uykuya olan direnç azalıyor olabilir bir tıp doktorlarına soralım :)

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...