8 Şubat 2017 Çarşamba

Kelebek Ton Balığına Karşı

Üç gün önce bir kelebek girdi odaya dünya tatlısı  duvarın bir köşesinde yer buldu kendine , mola verdiğini düşündüm geçerken uğradığını ama üç gün sonra  hala aynı yerindeydi , kelebek güzel kelebek maksimum yaşam ömrü7 gün olan bir kelebek ne diye o azıcık ömrünü boş bir  duvarda geçirmek ister ki dünyada yaşayabileceği onca güzel(?) deneyim varken  ..


    Benden daha güzel bir şey dünyada olamaz dediği için kalkmak istemedi belki  yerinden kendi büyüsünü kendisi bozmak istemedi
     Belki de sadece cesaret edemiyor 7 günlük hayatını  hayatın tehlikeli sularında 3 güne indirmek istemiyordur uzun ve sade bir yaşam korkudan 7 rengin olduğu bir dünyada tek renkle yaşayabilmek . Dünyadaki diğer bütün olup bitenler ilgisini çekmiyorda  olabilir kendini kıyıya vuran balık gibi bir duvar kenarında yok olmayı bekliyordur belki de
Acısı bedenine ağır gelmiş ve ölümü bekliyor da olabilir herkesin kendine göre acısı var bu dünya da kaldırabileceği kadar yük var omuzlarında kimisine bir torba kimisine 30 . 2 tona 30 1 kelebeğe 1toz tanesi bir benek büyüklüğü herkesin kend derdi kendi acısı var bu dünyada

Geçtiğimiz günlerde Norveç kıyılarına bir balina sahile vurmuş sindirim sistemini tıkayan 30 adet naylon ve plastik eşya sonrasında daha fazla acıya katlanamayıp  kıyıya doğru yüzmüş insanlar ne aciz yaratıklarız ölmek bile sorun  bizim için yüzme biliyorsan  kim çıkacak uzaya,bir balık olsan denizin bittiği yer sonun olur bizimse deniz'in başladığı yer yeni yaşamımız.

Her yıl 8 milyon ton plastik denizlere karışıyormuş 8 milyon ton hayalgücüm bunun varlığını zihnimde canlandıramadı deniz canlıların değil canlandırmak yaşıyorlar sayıyorlar mıdır acaba 7 milyon bir, 7 milyon iki ..

Ağladıkları zaman belli olmuyor diye ağlamıyor sanmayın  balıkların onlar da ağlar ama ne kötü ki farkedemez kimse bana sorarsanız onların laneti bu  , belki de ödüldür kim gerçek kim yalan ağlıyor diye sorgulatmaz insana herkes acısını kendi içinde yaşar .

Deniz'lerin sonu yaklaşırken insanoğlu bu ayıp bizim , 

 
  (Balinanın midesinden çıkan plastikler )

Balinayı görmeye hakkımız yok ne kadar büyük ki 2 ton diye düşünmeye de hakkımız yok  utanmak için bunlara ihtiyacımız yok .Bu görsel yeter.

10 yorum:

 1. Çok güzel bir yazı ve maalesef gerçek, keşke böyle ölmeseydi. Daha iyisini yaşamayı hak ettiğine eminim. Bu da sadece maalesef bir tanesi ölen canların sorumsuzluğumuzun belki de bencilliğimizin sonucu olarak.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bencillik kesinlikle doğru bir tespit doğadaki her şey yalnıca bizim için yaratılmış gibi davranıyoruz ne kadar budala bir türüz.

   Sil
 2. Doğanın en büyük düşmanı insan maalesef. Bilseler keşke doğa yok olursa onlar da yok olurlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bilim ilerledikçe doğaya karşı tutumuz daha da sertleşiyor bilgi artıkça doğaya olan saygımız artacağına azalıyor , kendimize düşman olduğumuz yetmiyormuş gibi bir de doğaya düşman oluyoruz ne kötü ..

   Sil
 3. Ne şans ki senin duvarina konmuş, bir baskası olsa güve diye oldürürdü.biz de hep sığınacak güvenli bir yer arariyoruz insanoglu olarak fakat sıgındıgimiz her güvenli limanı iste böyle kirletiyoruz, yediğimiz kaba sıçiyoz resmen.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tekrardan hoşgeldin göremiyordum uzun zamandır seni :)
   biz ne kendimize ne de başkasına saygı duyuyoruz belki bu yüzden hiçbir şeyin değerini bilmiyor bulamıyoruz o limanları ve çoğu zaman liman olmakta aklımıza gelmiyor bencilliğimizden.

   Sil
 4. Beni de göörr sinyoraaaaa...
  7 günlük hayat 2 tonluk hayat derken mermiye kafa attık gitti.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) off ne acımıştır canın kendimden biliyorum kolu az çarpmıyorum arabalara

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...