30 Temmuz 2018 Pazartesi

Kızıl Dolunay'ın Dünya'ya TutulmasıAyın dünya'ya aşkını bilmeyen yoktur çevresinde yüzyıllardır döner durur bu öyle bir aşk ki aralarındaki çekim 384.403 km rağmen bitmeden devam eder.
ay bütün alımına rağmen tutulmuştur bir kere dünya 'ya bugün gördüğümüz olay da bu aşkın resmidir. öyle ki bu aşkı (bkz: kepler) bile kabul etmiştir. ne diyordu kepler , gezegen güneşe yaklaştığında hızlı, uzaklaştığında ise daha yavaş hareket eder. bugün dolunay bütün görkemiyle tek ve gerçek aşkı dünya 'dan en uzak mesafede onun hasretiyle yanıp tutuşurken geçen her vakit ona ölüm gibi öylesine yavaş geçiyor ki vakit bütün fizik kuralları da bunu destekliyor .
kanlı dolunay , dolunayın yaşaması için gerekli olan güneş ile arasına dünya nın girmiş olmasından ibaret diyemeyiz bu öyle bir şeydir ki hem uzak olup hem de bu kadar yakın olan bir başka gezegen yoktur dolunay'a .evren o kadar yüce ve büyükken henüz dolunayın keşfetmediği milyonlarca sistem varken dolunay tutulmuştur bir kere dünya 'ya bunun kanlı ya da kansız olması onun için hiçbir şey ifade etmez. kaldı ki tutulmanın kanlı mı (kızıl ) kansız mı geçeceğine karar verecek olan dolunay da değildir . biricik sevdiği dünya'yı diğer gezegenlerden ayıran o görkemli atmosferi , ay ile güneşin arasına girerek güneş ışınlarını soğurmasıyla mavi ve benzer renkler emilirken kızıl ışınları dolunay'a yansıtıyor. hal böyle olunca kızıl dolunaya uzaktan aşk yaşamak düşüyor ..mesafelerin girdiği aşkı yaşamak kolay değil elbette kanlı olacak .
başka bir gezegene aşık olsaydı dolunay atmosferi olmayan o gezegene tutulduğu an karanlığına gömülecekti.belki kansız olacaktı belki daha az acı çekecekti ama yine de bunu bile bile halen daha dünya 'yı sevmeye devam ediyor yalnız onun kızıl ışığıyla parlıyor ve sadece bir yüzyıl içerisinde bile yüzlerce tutulma anına tanıklık ediyor. son olarak bir sonraki tutulma 21 ocak 2019 olarak hesaplansa da yanılıyorlar nefes aldığı her an dolunay dünya'ya tekrardan tutuluyor.

2 yorum:

  1. anneee amaniiin görmedim kanlı ay ayyy görmek istemeeem :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. sana gözükmez zaten merak etme :)

      Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...