29 Kasım 2015 Pazar

Ruhen Ölüm &Bedenen Ölüm ; 2


Her evin Ayrı bir ruhu vardır ayrı bir kokusu ayrı bir havası . Eve ilk defa girdiğinizde hemen hissedersiniz bu farklılığı beş duyunuzun beşi birden  çalışmaya evi çözümleye başlar ..

Duvarları Mavi badanalı der gözünüz burnunuz mavi badanalı yeni boyanmış koku duruyor der kulaklarınız ince bir duvar komşu çocuğunun sesini duyuyorum dokursunuz yeni alçı sıva yapılmıştır bu demek ki bu ay maaş dolgun gelmiş evin ince duvalarını alçı sıvayla maviye boyamışsınız  der duyular ele verir hemen

Bu kadar basittir bir evin ruhunu çözümlemek insana nazaran beş duyu organın dördü , üçü bile yeter ama karşınızdaki bir insan ruhuysa yıllarca tanısanız bile yeterli gelmeyecektir yıllarca aynı yastığa baş koymanız vücdunun her santimini ezbere biliyor olmanız bile insan ruhunun uçsuz dibi olmayan bir okuyanus olduğu gerçeğini asla değiştirmeyecektir .

Bilimadamları halen daha ruh ve beden arasındaki ilişkiyi çözümleyebilmiş değil. Bitkisel hayatta tüm hayati fonksiyonları makinaya bağlı olarak doğru bir şekilde çalışan yani ortalama bir vücudun sahip olduğu tüm fonksiyonları gerçekleştirebilen bir beden de beyin ölümü gerçekleştiğinde yok olan şeyin ne olduğunu henüz açıklayamıyorlar . Bu nedenle bilimsel anlamda gözlemlenemese de ruhun varlığı noktası şüphe götürmez bir gerçek.


İşte tam da bu noktada
Düşünememiz gereken bir gerçek ;


Ölüm ;


Hani kullanmaya kıyamadığı eskilerinin deyimiyle gümüşlükte saklı porselenler vardır  son babalar günün de gelen kullanmaya fırsatı olmayan traş makinası dikiş makinasında yapılmayı bekleyen  yarım  kalan masa örtüsü giyilmemiş etiketi üstünde yeni çoraplar .. Şimdi Hepsi kullanılmayı bekleyecekler asla kullanılmayacaklar hepsi yarım hikayeleriyle ardında kalanlara onların yaşadıklarını hatırlatıcı imgelerden öteye gitmeyecek . O eşyalar ve zihinlerde kalan hatıralar hepsi eskimeye yüz tutacak kanayan yaralar kabuk bağlayıncaya kadar. Tatlı anılar hüzne acı anılar tatlıya çevrilecek her geçen gün ile birlikte değişecek tüm her şey bir süreç her şey bir devinim halinde birbirini takip edecek Çünkü dünya dönüyor ve   her yeni gün dünden öte yeni bir gün ..
Çünkü her ölüm bir doğumu getirir kendisiyle  birlikte ..
Çünkü insanlar unutmaya proğlanmış ve unutmak ki yemek yemek su içmek kadar insani bir ihtiyaç..


Unuttuk!
Hayatın meşgalesine daldık !
Yaşanılan her şey yaşanmamış gibi sildik!

Ama ;

Beni  düşündüren asıl nokta şu ; biz ki bir kişinin ölümüne üzülürüz ölen kişi kaç kişinin ölümüne üzülür ? Netice de bizim için bir kişi yok olurken onun için dünyadaki her şey yok oluyor bu yüzdendir ölümlerde en çok ölen üzülür .

11 yorum:

 1. Hiç bu açıdan bakmıyoruz değil mi aslında. Kalan bir kişi kaybediyor gerçekten giden ise onlarca hatta yüzlece... İyi olacağını düşünüyor kalan gidenin, iyi mi ki gerçekten?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnandığın şeye göre değişir aslında bu durum iyi olup olmaması yani .. ama iyi ya da kötü eğer ruh diye bir şey gerçekten varsa gidendir en çok üzülen , farklı bakış açısı getirebilmişsem ne mutlu bana :)

   Sil
 2. okurken aklıma bu geldi;

  https://www.youtube.com/watch?v=eHVj2Af1ktE

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)) yakında benim de öyle bir uyarı yapmam gerekecek sanırım ama yok ya mizacım henüz o aşamaya gelmedi sonbaharın etkisi diyelim fazla içselleştiriyorum sanırım :) yoksa kişisel mottom "hayaller gerçekleştirmek için vardır "

   Sil
  2. kişisel moddon hoşuma gitti, her zaman gider, hatta hayalleri gerçekleştirmeye çalışmak yaşam belirtisidir bence :) ben ne kadar beceremesem de...

   Sil
 3. 10 numara 5 yıldız alkış. son paragrafının son cümlesine şapka çıkardım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :) bazen hayatın içinde farklı pencerelerden bakmayı unutuyoruz

   Sil
 4. (O son yazısında benim Ece'yi anlatmaya çalışmış Deep. Bir alem!) :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ya tekrardan okuyunca anladım , kitabın çıkmış sanırım senin de tebrik ederim :)

   Sil
 5. Son paragraf son derece vurucu olmuş ! Acaba üzülmeye zaman bulamayan için ne söylersin :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. üzülmeye zaman bulamayan için şanslı ve bahtsız derim şanslıdır çünkü acı çekmez o an için ama bahtsızdır aniden gelen ölümler daha çok üzer insanı .. ölüm neticede zaman kavramı yoktur

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...