16 Ocak 2016 Cumartesi

3-2-1 KAYIT !
....Seyirciyim çok uzun süredir değil   başkalarının hayatında rol almayı kendi hayatımın figüranı bile olamıyorum....


Kendi hayatınızın baş rolünü siz oynamazsanız yanarsınız  . Bunu diyen insan da baş rolde değil ama demeyin. Benimkisi bir mola verdi biraz uzun bir mola sonrasında ikinci perde başlayacak.Sizin de böyle molalarınız olabilir ama tekrar başladığınızda mümkün olduğu kadar tek başrol olsun.Gerekirse yardımcı oyuncular seçersiniz.

Figüran ne kadar çok olursa o kadar iyi olur zengin gözükür diyemeyeceğim bol  yetenekten bir haber figüranlar  yorar Siz, sizin ona biçilen rolü kolayca anlayıp uygulamaya koyabilecek figüranlar seçin. Evet figüran seçin. Sevdiğiniz insanları figüran seçin. Seçtiğiniz insanları sevmeyin bu ikisi arasındaki ayrımın farkına varın .Bunu nasıl yapalım ki güç sahibi belirler oyuncuları demeyin. Baş rol oyuncularını oyunda tutmak için bir çok senarist , baş rol oyuncunun kendisinin doldurması için boşluklar bırakacaktır.  Senaryodaki boşlukları bulun ve figüranlarınızı seçin.Unutmayın Seçtiğiniz oyuncular figürandan öteye gitmesin Zira bu dünyaya yalnız gelen insanoğlunun kendi hayatında, kendisinden başka baş rol verebilecek ne zamanı ne gücü kuvveti vardır dahası başka baş roller olduğu sürece hayat filminizde çift başlılık ortaya çıkar film ilerlemez mehter takımı gibi bir ileri iki geri gidersiniz  . Geçmişe takılır kalır gelecek sizin için ulaşılamaz bir hayal olur. 

Arada ödüller verin kendinize ,Ödül vermek için filmin bitmesini beklemeyin  filminiz bitmez.Hatta hiçbir şeyi beklemeyin. Filmin ne zaman biteceği senaristlere kalmış çünkü . sahneler arasında ödüller verin  "and the Oscar goes to " denilsin kendi Oscar'ınıza kendinize verin. Oscar'ı kendinize vermek için  "bir ayı ile mücadele etme"sahnesini beklemeyin. Beklemek insanı yorar sizi yorar seyirciyi sıkar senaristleri boğar. Ödülsüz asla. 

Senaristi de siz olun demek isterdim ama biliyorum ki kendi hayat filminde insanoğlu sadece senarist olduğunu "zannetmekle" yetiniyor.Siz ne kadar baş rol benim o rolü oynamayacağım deseniz de güç sahibi senaristlere size kısık bir bakış atıp yazdım oynayacaksın yok istemem dersen hemen silahlı bir sahne yazabilirim dercesine filmi durduruyorlar daha doğrusu siz filminizin durduğunu sanıyorsunuz. Ne zaman bir şeyler istediğiniz gibi gelişmesin hayatınızı o nokta çözülemeyen bir havuz problemi haline getirip her şeyden uzaklaşmak istiyorsunuz uzaklaşıyorsunuz da  ee  düşünsenize başrol uzaklaşırsa kim oynar filmde , film duruyor. Filmin durduğunu fark edince geri dönüyorsunuz ama o da ne size sunulan senaryo hala aynı el mahkum oynayıp bir sonraki sahneye geçiyorsunuz. Bu böyle, ne zaman güç sahibi senaristler yeter sıkıldım yeni ışıklara ihtiyacım var derse o zamana kadar sürüyor. O yüzden ne kadar uzun oynamak istiyorsanız; oynarken  o kadar çok zevk alın filmden .Hayatınızın filminde. Baş rolü olduğunuz tek filmden  .Baş rolün Tek olduğu filmden. Sizden.


(Suede-Outsider)
(Klip sizce de çok hoş değil mi ..)

6 yorum:

 1. Öncelikle Suede <3

  Ben kendi hayatımda sanırım sanat yönetmeniyim. Işıktan başkaları sorumlu, metinden de. Oyunculuğa yeteneğim olmadığından sahneye yön vermeye çabalıyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cast 'a sordum böyle bir şey mümkün değilmiş ancak başkalarının hayatında sanat yönetmeni olabilirmişsin (ki eminim oluyorsundur :) ) o yüzden kendi hayat filminde rol yapmadan oynayan tek başrol oyuncusu sen olacakmışsın .

   Sil
 2. Çok güzel bir yazı olmuş, kendi hayatımızın baş rolü olmak önemli bazen figüran olduğumu düşünsem de tabi. Elerine sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :) hepimiz başkaların filimde başrol olmaya çalışırken kendi filmimizin figüranı oluyoruz bazen , bazen de sadece figüran gibi hisseden başrol oluyoruz bu bizim alçak gönüllüğümüzden değil kendi filmimizi boş verdiğimizden oluyor çoğu zaman.. Ama ne yaparsak yapalımm elimizde bir senaryo var ya oynanacak ya oynanacak :)

   Sil
 3. vay be yine senden çok iyi bi yazı çıktı. biz filmin kendisi olalım yaaa daha iyii :)

  YanıtlaSil
 4. Çok teşekkür ederimm deep :) filmin kendisi de olabilirdik ama işte senarist kısmı sıkıntı bu pek mümkün olmuyor ;)

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...