5 Eylül 2017 Salı

İstanbul Kırmızısı

ilk fragmanı yayınlandığı günden beri heyecanla beklediğim bir sebepten geç izleyebildiğim yegane film.gerek yönetmeniyle gerekse oyuncu kadrosuyla bence unutulmazlar arasında yerini aldı.
İnternette yorumlara hızlıca göz gezdirdiğimde birçoğu filmi özümsemek yerine çözümlemeyi denemiş ama salt' şu şudur bu da budur tamam bitti ' denilecek bir film değil.


eğer  ferzan özpetek filmlerini daha önce izlemişseniz sizi çok farklı bir atmosfer beklemiyor onu bilmelisiniz ancak filmdeki bölümler arasında geçişlerde özpeteğin 'güzel ülkeme bakın' sekansı farklı bir tat katmış ,otobüsüyle vapuruyla ezanıyla simidiyle galatasıyla istanbulun silüetiyle bütünleştirmiş adeta filmi .
bu açıdan baktığımızda filmin ilk yarısına kadar yurtdışı bağlantısını da düşündüğümüzde güzel bir reklam olacağını düşünmüştüm ama ikinci yarısında 2016 yılının laneti hendek operasyonu ve 15 temmuz darbe teşebbüsünün etkilerinin film içerisinde izleyiciyi rahatsız etmeden kıyıları dolaşarak harmanlamış .
can alıcı noktalarına gelirsek


oğuz:
-istanbul is a total slut ! she doesn't turn anyone down
-i 've never trust people who dont have bad habits.

deniz:
neval , we'ii never pan
farewells are for those who love with their eyes , those who love with their hearts never parts ( bu alıntı aslen mevlanaya aittir )

süreyya hanım:

i dont know your story but know pain. pain either alineates people or binds them together forever.

deniz &orhan
-if you live in the past , you miss out present.
 

filmi beğenmeyip fazla kasıntı bulanlar için iki ihtimal var birincisi feran özpetek filmi ilk defa izliyordur ikincisi dikkatli izleyememiştir. duygu yoksunu eksik olduğunu söyleyenler için 
şu resme baktıklarında final sekansını da anlayamıyorlardır . hiçbiri tesadüf dur şurdan çekersem sanatsal olur diyerek düşünülmüş değil üçlü ilikilerin döner kapı misali birbirini takip ettiğini anlayabilmektir mühim olan orhan'ın yusuf'un mu yoksa neval in mi peşinden gideceğini düşünmek değil

Filmi izlemeden önce özellikle gaye su akyol un o baya ses getiren şarkısını dinlemek istememişti iyi ki dinlememişim o etki bozulsun istemezdim gerçekten çok ayrı bir tad katmış müzikleri , geçen gün bir röportajında akyol müziğinizi nasıl tanımlarsınız demiş "türk sanat rock "ı olarak tanımlıyorum demiş gerçekten bence de öyle, şarkısı da şu oluyor

4 yorum:

 1. Niye kırmızı?
  Kırmızı filmde neyi ifade ediyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İstanbul'un rengini ifade ediyor

   Sil
  2. Filmi izlemeden yorum yapmak her ne kadar yersiz olsa da filmin ismi " Erguvan " olabilirmiş diye düşündüm. Roma döneminde kraliyet rengi olarak kabul edilirmiş. Istanbul'un her yerinde erguvan ağacının bulunması bu yüzdenmiş.

   Sil
 2. Bence de çok iyi bir filmdi... Tarzını değiştirmiş ama harika bir kurgu yapmış Ferzan Özpetek..

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...