2 Şubat 2018 Cuma

Sevme Sanatı // Erich Fromm


Kitap güzellemeleriyle devam ediyoruz ... Dudaklarında sevgi kelimesi geçen herkesin bence okuması gereken bir kitap ; 

Bir şeyi sadece eğlenmek için yapıyorsanız disiplinli olmanıza gerek yoktur ama bir işi profesyonel olarak yapmak istiyorsanız yoğun çalışma ve disiplinli olmanız birinci koşuldur diyor kitap , sevgi' nin hissedilen bir şey olduğunu düşündüğümüzde neden sanat olarak niteleyelim ki düşünüp biraz bu kitabı okumayı ertelemiştim ama atlatığım nokta sevgi hislerin eyleme geçmesi sonucu somutlaşır ,soyut olan şey gündüzleri yok olan gölge gibi kalıcı değil geçicidir öyleyse eğer sevgi' den bahsediyorsak onu somutlaştırmalı somutlaştırırken de disipliniler bir sanata bakış açısıyla bu konuya değinmekte hiçbir sakınca olmamalı.
fromm anne sevgisi kardeş sevgisi cinsel sevgi ve tanrı sevgisi olarak farklı alanlarda sevgiyi incelemiş kısa ve özetle yazmış aslında yazdığı her cümle sunduğu her düşünce üzerine ayrı ayrı düşünmek gerekiyor .. alıntı olarak kendime ayırdığım bir kaç bölümü sizinle paylaşmak istiyorum ama yine de bu alıntılarla kalmayıp bu kısa ama içi dolu kitaba vakit ayırmanızı tavsiye ederim.

"kişi, uğrunda emek harcadığı şeyleri sever ve kişi sevdiği şeyler için emek harcar"

"eğer sorumluluk, sevginin üçüncü unsuru saygıyı içermezse, kolayca kendine bağlamaya ve zorbalığa dönüşebilir. saygı, korkmak ve çekinmek değildir. sök- cüğön kökenine göre (respîcere: «bir şeye» bakmak) bir insanı, olduğu gibi görebilme yetisini, onu özgün bireyselliği içinde farkedebilmeyi belirtmektedir. saygı, diğer kişinin olduğu gibi büyüyüp gelişmesine duyulan ilgi anlamına, gelir. boylece saygı, sömürünün yokluğunun kanıtıdır. ben sevdiğim insanın, bana hizmet etmesi için değil, kendi istediğince. dilediği gibi büyüyüp gelişmesini isterim. eğer bir başkasmı sevi- yorsam, onu benim yararlanacağım bir nesne olarak değil, o olarak alır, ister erkek olsun, ister kadın, onunla kendimi bir kılarım. saygının, ancak ben bağımsızlaşmayı başarmışsam, eğer birisini sömürüp hükmüm altına almadan koltuk değneksiz ayakta durabiliyor, yürüyebiiiyorsam? işte o zaman gerçekleşeceği ¿¡çıktır. saygı ancak özgürlüğün temelleri üzerinde varolabilir, §u eski fransız şarkısının dediği gibi, «tamour esi tenfant de la lîbert,», sevgi özgürlüğün çocuğudur, o. asla zorbalığın çocuğu olamaz."

"baba, çocuğun öğretmeni, yaşamdaki yol göstericisidir."
"anne yaşama güvenli olmak, aşın sinirli olmamak ye huzursuzluğunu çocuğuna taşımamak durumundadır.süt sevginin ilk görünümünün ilgi ve onaylamanın simgesidir. bal, yaşamın tatlılığım, ona duyulan sevgiyi ve yaşamanın mutluluğunu simgeler. annelerin büyük çoğunluğu «süt» verebilmektedir ama onların pek azı «.bal» da ekleyebilirler. annenin bal verebilme yetisine sahip olabilmesi için sadece «iyi anne» olması yetmez, mutlu bir kişi de olmalıdır... annenin yaşamaya olan tutkusu, huzursuzluğu gibi bulaşıcıdır, her iki tutum da çocuğun tüm kişiliği üzerinde derin etkilere sahiptir. gerçekten çocuklar —ve yetişkinler— arasında, sadece «süt» emenlerle «süt ve bal» beraberce alanları birbirinden ayırmak hiç de zor değildir."
anne, kendisini bebeğiyle aşar, ona duyduğu sevgi yaşamına an- lam ve değer kazandırır, (erkeklerde bu üstün olma gereksinmesi çocuk doğurarak karşılanmadığı için, kendini aşma isteği, insan yapısı şeyler ve düşünceler yaratarak doyurulmak istenir,)

"insanların çoğu sevginin yetiyle değil, nesneyle oluştuğuna inanmaktadırlar, gerçekte bunlar «sevdikleri» kişiden başka hiç kimse», yi sevmemelerini, sevgilerinin yüceliğinin kanıtı olduğunu sanırlar. bu, yukarda sözünü ettiğimiz yanlışın bir eşidir. çünkü kişi burada, sevginin bir eylem, bir ruhsal güç olduğunu görememekte, sadece tüm gerekli olan şeyin doğru nesneyi bulmak olduğuna inanmaktadır. ve her şey i buna bağlı olarak kendiliğinden olu- verecektir. bu tutum resim yapmak isteyen fakat sanatını öğrenmek yerine ea uygun nesneyi beklediğini, onu bulduğu zaman, son derece güzel bir resmini yapacağını söyleyen kişinin tutumuyla aynıdır"

"eğer diğer insanın yaşam deneyimi derin, kişiliği sınırsız ise, onu hiç bir zaman yakından taramak mümkün olamaz, ve aradaki barikatları yıkma mucizesi her gün yeniden tekrarlanır. fakat insanların çoğu, başkalarının kişiliklerini kendi kişiliği gibi kısa zamanda tanır ve tüketir. böyle insanlar için yakınlaş ma sadece cinsel ilişkiyle sağlanır. diğer kişinin ayrılığını sadece bedensel bir ayrılık olarak düşündükleri için, bedensel birlik, ayrılığın üstesinden gelmektir onlar için"" birbirine «âşık», kendileri dışında başkasına hiç bir sevgi duymayan iki insana sıkça rastlanır. bunların sevgisi gerçekte < iki kişilik (â deuz) bencilliktir >. onlar kendilerini karşılıklı aynılaştıran iki insandır. ayrı - olma sorununu tek kişi olmayı, iki kişi yaşıyarak çözümlerler, yalnızlığın üstesinden gelmeyi başarabilirler. ne var ki diğer insanlardan ayrı oldukları için birbirlerinden de ayrıdırlar ve kendilerine yabancılaşırlar, bir olma deneyi boş bir hayaldir, oysa sevdiği kişide insan, tüm insanlığı, yaşayan ne varsa hepsini sever."

" sevgi, cinsel birleşme isteği yaratabilir, bu durumda bedensel birleşmede hükmetme ya da hırs yiter, şefkat ortaya çıkar. eğer bedensel birleşme arzusunu sevgi doğurmuyorsa» eğer cinsel sevgi aynı zamanda kardeşçe sevgi değilse, bu birleşme geçici., hazza dayalı bir duygu olmaktan öteye gidemez. cinsel çekim, bir süre için, bir olma sanısı yaratabilir. ne var ki sevgi olmadan bu «birlik», eskisi kadar yabancı ve uzak iki insan bırakır geride. razan birbirlerinden utanmalarına, hatta nefret etmelerine neden olur. zira kurdukları düş yiter yitmez yabancılıklarım eskisinden daha yoğun duyarlar"

" eğer sevgi sadece bir duygu olsaydı, karşılıklı verilen sonsuza kadar sevme sözlerinin hiç bir temeli kalmazdı. duygu geldiği gibi, gider içinde yargı ve düşünce yoksa eğer, onun sonsuza dek süreceğinden nasıl emin olabilirini? "

" narsizm, insan gelişmesinin ilk evresidir, yaşamı- nrn daha sonraki evrelerinde narsizme dönen kişi sevme yetisini yitirir, en uç noktası çıldırmaktır"7 yorum:

 1. Aaa ben de daha geçenlerde bitirdim bu kitabı, her yorumuna katılmasam da çokça düşündürdü ve altı çizile çizile okundu. Ve bazen o kadar haklıydı ki, güzel bir öneri, teşekkürler ❤️

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hangi kısımlarına katılmadın merak ettim

   Sil
 2. Ayn Rand'ın Atlas Vazgeçti isimli kitabında da benzer düşünceler işleniyor. Kitap genel olarak bir kapitalizm güzellemesi. Herkes bu dünyada sadece ve öncelikle kendisi için yaşamalı diyor. Kısaca kişi ancak kendisi için yaşarsa başkalarına yararlı olabilir demek istiyor. Bir kişinin bir başkası için kendisini feda etmesini o kişiye yapılmış bir hakaret olarak algılıyor. Kadın erkek birlikteliğinde de kişiler ilişkilerinin merkezine kendi mutluluklarını koymaları gerektiğini vurguluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bir bakayım kitaba daha önce duymamıştım :)

   Sil
 3. Tezimde bu kitabı kullanmıştım. Güzel alıntılar ve kapılar açıyor.

  YanıtlaSil
 4. ay ben de yakınlarda okuyup yazmıştım blogumda. bi de seni görmek ne güzel yaaa, haftasonu diodum nerde diye, twitlerini okuyom da blogda pek gözükmüyon, ben haftasonu düşünürken sen gelip yorum yaptın, çok sevindim sesinin çıkmasınaaa :)

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...